1.Yeterli Uyku Alamamak: Bu çok açık bir sepetir. Konsantrasyonu olumsuz etkiler ve sağlığı bozar. Düzenli olarak uykunuzu alın. Yatak odasından teknolojik aletleri çıkartın.2.Uykuda soluksuzluk. Bazı insanlar farketmese de uyurken soluksuz kalabilir. Kil

1.Yeterli Uyku Alamamak: Bu çok açık bir sepetir. Konsantrasyonu olumsuz etkiler ve sağlığı bozar. Düzenli olarak uykunuzu alın. Yatak odasından teknolojik aletleri çıkartın.
2.Uykuda soluksuzluk. Bazı insanlar farketmese de uyurken soluksuz kalabilir. Kilo verin, sigarayı bırakın, yatak odanızı havalandırın gerekirse solunum cihazıyla uyuyun.
3.Yetersiz beslenme: Yetersiz ya da yanlış beslenme yorgunluk nedenidir. Dengeli beslenme kan şekeri düzeyini düzenler, halsizliği önler. Kahvaltıyı aksatmayın, kompleks karbonhidrat ve proteini eksik etmeyin. Yumurta ve tam buğday ekmeği tüketin.

4.Anemi: Kadınlarda öndegelen yorgunluk sebeplerinden biri kansızlıktır. Menstrüal kan kaybı ve demir eksikliği de nedendir. Yağsız et, karaciğer, kabuklu deniz ürünleri, fasulye, tahıllar ve demir içeren besinleri tüketin.
5.Depresyon: Hem ruhsal hem fiziksel sorunlara yol açar. Yorgunluk, baş ağrısı, iştah kaybı yaşanabilir. Ruhsal tedavi görmek çaredir.
6.Tiroid yetersizliği: Metabolizmayı yavaşlatır halsizliğe ve kilo kaybına nedne olur. Kan testi yaptırarak doktor tavsiyelerine uyun.

7.Fazla miktarda kafein: kafein uykusuzluk için bire birdir. Kalp hızı ve kan basıncını artırır. Tansiyonu yükseltir taşikardi yapar. Yorgunluk getirir. Çay, kahve gibi kafeinleri az tüketin.
8.İdrar yolu enfeksiyonu: İdrar yolu enfeksiyonunuz varsa yanma ve ağrının yanısıra yorgun hissedersiniz. Bir idrar testi yaptırmakta fayda var. Antibiyotik tedavisi genelde işe yarar.
9.Diyabet: Şeker miktarı yükseldiğinden kan dolaşımı ve enerji isteği artar. Fazla enerji tüketimi ile yorgunluk oluşur. Diyabet ve insülin tedavisi, yaşam tarzı değişimleri tedavisidir.

‹‹ Önceki yazı

Çocuklar ve Gençlerde Uyku Bozuklukları

Sonraki yazı ››

Kış aylarında grip hastalığına önlem

Pro Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapmak ister misiniz?

sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları