Sağlıklı tırnaklar el güzelliğinin en önemli parçalarındandır. Trınaklar aslında vücuttaki ölü hücrelerdir; yine de ellerin güzel görünmesi için oldukça gereklidir. Sağlıklı tırnaklara istenilen şekil kolaylıkla verilebilir. Tırnaklarımızı sağlıklı ve b

Sağlıklı tırnaklar el güzelliğinin en önemli parçalarındandır. Trınaklar aslında vücuttaki ölü hücrelerdir; yine de ellerin güzel görünmesi için oldukça gereklidir. Sağlıklı tırnaklara istenilen şekil kolaylıkla verilebilir.

Tırnaklarımızı sağlıklı ve bakımlı tutmak için aşırı çaba sarfetmemize gerek yoktur. Tırnaklarımız için gerekli nemi sağlayarak ve hafta bir bakım uygulayarak güzel ve sağlıklı tırnaklara sahip olabiliriz.

İşte tırnaklarımızın sağlığı ve bakımı için yapmanız gerekenler;

1- Tırnak yemekten kaçının. Tırnaklarınızı yemek tırnak şeklinizin bozulmasına neden olur ve cilt sağlığınız için de zararlıdır.

2- Tırnaklarınızı temiz tutun. Uzun tırnaklar kirlerin birikmesi için ideal yerlerdir. Bu nedenle tırnaklarınızı düzenli aralıklarla kesin. Eğer tırnaklarınızın uzun kalmasını istiyorsanız daha dikkatli olmanız gerekir.

3- Tırnaklarınızı her gün nemlendirin. Bunun için her gün düzenli olarak el kremi kullanabilirsiniz.

4- Tırnak çevresindeki ölü deriyi kesmeyin. Bu deriler bakterilerin vücudumuza girmesini engeller.

5- Eğer yapabiliyorsanız düzenli olarak manikür ve pedikür yaptırın. Profesyoneller gerekli ekipman ile tırnaklarınızı temizleyerek daha güzel görünmelerini sağlar.

Tırnaklar bazen büyürken kırılabilir veya şekil bozuklukları gözlemlenebilir. Bunun nedeni vücudun bazı vitamin ve minerallerden eksik kalmasıdır. Tırnak sağlığı için dengeli bir diyet gereklidir. Bazı durumlarda tırnak problemleri ciddi olabilir. Böyle bir durumda bir dematologa giderek sorununuzu çözebilirsiniz.

Nemlendiri kullanırken tırnaklarınıza masaj yapmayı unutmayın Masaj tırnaklarınızın daha sağlıklı bir şekilde büyümesine katkıda bulunur. Tırnaklarınıza masaj yapmak için E vitamini bakımından zengin nemlendiriciler kullanmaya özen gösterin.

‹‹ Önceki yazı

Rinoplastinin Görünüşünüz Üzerindeki Etkileri

Sonraki yazı ››

Kış aylarında grip hastalığına önlem

Pro Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapmak ister misiniz?

sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları