Her yıl birçok kişi saç derisinde oluşan sedef rahatsızlığı ile baş etmektedir. Bu tür sedef hastalığı kafa derisinde şişme ve dökülme ile karakterize edilir. Rahatsızlıktan etkilenenler genellikle yetişkinlerdir. Diğer sedef rahatsızlıkları gibi kafa d

Her yıl birçok kişi saç derisinde oluşan sedef rahatsızlığı ile baş etmektedir. Bu tür sedef hastalığı kafa derisinde şişme ve dökülme ile karakterize edilir. Rahatsızlıktan etkilenenler genellikle yetişkinlerdir.

Diğer sedef rahatsızlıkları gibi kafa derisinde oluşan sedef rahatsızlığı da bağışıklık sistemini etkileyen ve T hücresi olarak adlandırılan beyaz kan hücrelerinin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Bu tür beyaz kan hücreleri vücudu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korur. Bu hücrelerde sedef rahatsızlığı gözlemlenmeye başladığında T hücreleri yalnışlıkla harekete geçer ve bazı diğer bağışıklık reaksiyonlarını da başlatır. Bu bağışıklık reaksiyonları ciltte şişmelere ve lekelerin oluşmasına yol açar. Kafa derisinin yanı sıra sedef rahatsızlığı dirsek, diz, bacak, sırt, avuç içi, yüz, tırnak, ağız ve genital bölgeyi de etkileyebilir.

Kafa derisinde gözlemlenen sedef hastalığı bazı çevresel faktörlerin yanı sıra büyük oranda genetik ile ilişkilindirilmektedir. Çevresel faktörlerden bazıları stres, bazı ilaç tedavileri ve kuru cilde yol açan hava değişiklikleridir. Rahatsızlığın ilk belirtileri saç derisinde kalınlaşma, kızarma ve pul pul dökülme olarak ortaya çıkar. Bunun yanı sıra hastalarda geçici saç dökülmeleri de gözlemlenebilir.

Yukarıdaki belirtileri gözlemleyen bir kişi mutlaka bir uzmana danışmalıdır. Rahatsızlık birkaç testin ardından kolaylıkla teşhis edilebilir. Günümüzde rahatsızlığın birçok etkili tedavisi bulunmaktadır. Tedavi çeşidi problemin ciddiyetine göre değişiklik gösterebilir. Tedavi genellikle üç aşamada gerçekleşir. İlk olarak topikal kremler enfeksiyonlu bölgeye uygulanır. Bu kremler şişliklerin inmesine ve kızarıkların giderek azalmasına yardımcı olur. İkinci aşamada ışın tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi doğal ve yapay ultraviyole ışınları içerir. Ardında ışık tedavisi ve topikal tedavi bir aradan uygulanarak rahatsızlığın belirtileri en aza indirilmeye çalışılır.

‹‹ Önceki yazı

Narkolepsi Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Sonraki yazı ››

Kış aylarında grip hastalığına önlem

Pro Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapmak ister misiniz?

sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları