Progesteron adet döngüsünün ikinci yarısında yumurtalıklarda üretilen dişi seks hormonudur. Eğer döllenme gerçekleşmezse progesteron seviyesi düşer ve bu da rahim zarının dışarı atılmasına neden olur. Hamilelik süresince progesteron hormonu meme bezlerini

Progesteron adet döngüsünün ikinci yarısında yumurtalıklarda üretilen dişi seks hormonudur. Eğer döllenme gerçekleşmezse progesteron seviyesi düşer ve bu da rahim zarının dışarı atılmasına neden olur. Hamilelik süresince progesteron hormonu meme bezlerinin süt üretmesini sağlar. Hamilelik süresince progesteron hormunu 4. aya kadar yumurtalıklarda ve 4. aydan itibaren de plasenta da üretilir.

Hamilelik süresince progesteron hormonu seviyesi ilk birkaç haftada oldukça artar. Ayrıca progesteron hormonu bu dönemde düzenli olarak her gün üretilir. Özellikle fetüsü korumak amacı ile progesteron seviyesi hamileliğin üçüncü üç ayı boyunca 10-15 kat artış gösterir. Bir başka deyişle hamilelikte progesteron seviyesi günlük 300 mg ile 400 mg. arasında değişiklik gösterir.

Progesteron hormonunun hamileliğin sonlarına doğru yükselmesinin bir diğer nedeni de vücutta üretilen endorfin ve opioidlerin yüksek progesteron seviyesi sayesinde aktif hale gelmesidir. Bu doğal koruma mekanizması doğum esnasında anne adayının ağrılarının azaltılmasına oldukça etkili olmaktadır.

‹‹ Önceki yazı

Aromaterapi İle Doğum

Sonraki yazı ››

Kış aylarında grip hastalığına önlem

Pro Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapmak ister misiniz?

sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları