Divertikül iltihabı kalınbağırsağın çeperinde küçük baloncuların oluşması ile görülür. Genelde 50 yaşın üzerindeki kişilerde ortaya çıkar. Divertikül iltihabının en önemli belirtisi büyük kolonun bulunduğu alt karın bölgesinde hissedilen ağrıdır. Akut div

Divertikül iltihabı kalınbağırsağın çeperinde küçük baloncuların oluşması ile görülür. Genelde 50 yaşın üzerindeki kişilerde ortaya çıkar. Divertikül iltihabının en önemli belirtisi büyük kolonun bulunduğu alt karın bölgesinde hissedilen ağrıdır. Akut divertikül aniden başlar ve şiddetli ağrılara neden olur.

Kusma ve mide bulantısı divertikül iltihabının diğer belirtileridir. Bunun yanı sıra kabızlık ve ishal de görülebilir. Yaşlı kişilerde görülen ani bağırsak hareketliğinde değişiklik divertikül iltihabının belirtilerinden biri olabilir. Divertikül hastaların bağırsaklarında enfeksiyona rastlanabilir ve bunula beraber yüksek ateş gözlemlenebilir.

Çoğu zaman divertikül iltihabının belirtileri karın ağrısı belirtileri ile karıştırılabilir. Aslında divertikül iltihabı lan kişilerin yaklaşık %30’una yanlış teşhis konulmaktadır. Bu nedenle doktorunuza ne tür bir ağrı çektiğinizi açıklamanız çok önemlidir. Eğer tuvalet alışkanlıklarınızda değişiklik varsa bunu mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Divertikül iltihabı ciddi sorunlara yol açabilir. Kolonda kanama ve kapanma, karın boşluğu ve idrar boşluğunda kanlı irin oluşabilir. Çok kan kaybeden hasta baş dönmesi, şok ve hatta bilinç kaybı yaşayabilir. Bu durumda hasta bir hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir.

‹‹ Önceki yazı

Kas İncinmesi

Sonraki yazı ››

Kış aylarında grip hastalığına önlem

Pro Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapmak ister misiniz?

sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları