Soru: 19 temmuz pazartesi günü 20lik dişimi çektirdim. Ameliyat yapılmadı, pense ile çekildi, çekildikten sonra yaklaşık 5 saat kadar tampon yaptım, kanama durdu ancak ertesi gün yanağım ve boğazım şişti, hala şiş durumda ve ağzımı açamıyorum. Antibiyotik

Soru: 19 temmuz pazartesi günü 20lik dişimi çektirdim. Ameliyat yapılmadı, pense ile çekildi, çekildikten sonra yaklaşık 5 saat kadar tampon yaptım, kanama durdu ancak ertesi gün yanağım ve boğazım şişti, hala şiş durumda ve ağzımı açamıyorum. Antibiyotik iğne ve ağrı kesici kullanıyorum ama ağrılar sadece azalıyor, geçmiyor, nedeni iltihap mıdır? iyileşmesi için ne kadar zaman gerekir? ilaç kullanmanın yanında neler yapabilirim? teşekkürler…

Cevap : Azalıyorsa geçecek demektir. İlaç kullanmanın yanında yarayı soğuk ve temiz tutun. Antiseptik -antiinflamatuar bir gargara kullanın.

Diş Çekimi ve Sonrası İçin Tavsiyeler

Operasyondan sonra ödem (şişme) ve morarma görülmesi normaldir. Ödemin kontrolü için ilk 48 saat on dakika aralarla ağız dışından uygulayacağınız soğuk kompres önemli bir etkendir. Oluşan ödemin tamamen geçmesi 4-5 gün sürebilir.

* Yara bölgesinden sızıntı şeklinde kanama olması ve tükürüldüğünde pembe bir tükürük görülmesi normaldir. Bu durum iki gün kadar devam edebilir. Kanamanın olmaması için sıcak yiyecek-içecekler almamanız, ameliyatlı bölgenin olduğu tarafı dikişler alınana kadar kullanmamanız önemlidir.

* Ameliyat sonrası ağrı için, verilen ağrı kesicileri tarif edildiği gibi kulanınız. Ağrınız başlamadan, zamanında alacağınız ilacınızın etkisi daha güçlü olacaktır. Verilen ağrı kesiciler aynı zamanda ödem kontrolü için de gereklidir.

* Operasyon sonrasında yara bölgesine konulan tamponu 30 dakika sonra atabilirsiniz, yerine tekrar tampon koymanıza gerek yoktur.

* Sık tükürmeyiniz, yara bölgesini emmemeniz çok önemlidir. Emerek tükürme hem kanamayı arttırır hem de yarada oluşan pıhtıyı bozarak iyileşmeyi engeller.

* İlk yemeğinizi operasyondan iki saat sonra yiyebilirsiniz. Yemeklerinizde ılık, sıvı ve yumuşak gıdaları tercih ediniz.

* Operasyon bölgesini ilk beş gün fırçalamayınız; daha sonra nazikçe fırçalayabilirsiniz. İlk günler gargara ile hijyenin sağlanması gereklidir.

* Dikişler size aksi söylenmediyse yedi gün sonra alınmalıdır.

* Dişetinin tamamen iyileşmesi dikişler alındıktan sonra 9-10 gün daha sürebilir.

* Apikal rezeksiyon operasyonlarından sonraki sekiz hafta boyunca bu dişlerin üzerine aşırı basınç uygulanmamalıdır.

* Beş gün sigara içilmemelidir.

‹‹ Önceki yazı

Diş Problemleri Beyazlatma ve Çürüme Önleme

Sonraki yazı ››

Kış aylarında grip hastalığına önlem

Pro Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapmak ister misiniz?

sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları